הגליון המאה חמישים ושלושה של DigitalWhisper שוחרר!

 
   
ברוכים הבאים לדברי הפתיחה של הגליון ה-153 של DigitalWhisper!
 
על קווין מיטניק שמעתי לראשונה איפשהו בשנת 2000, הייתי בן 12 או 13 ורק עשיתי את צעדיי הראשונים בעולם ההאקינג. העולם היה טרם העידן שבו קוצר המושג "סייבר-ספייס" ל-"סייבר", עוד לפני שהנושא היה עולה על סדר היום חדשות לבקרים, האקדמיה ללשון העברית עוד לא ראתה לנכון למצוא למילה "האקר" חלופה בשפת הקודש, ורוב בני האדם לא ידעו להסביר את המשמעות שלה.
 
"Free Kevin". זה הטקסט שהתנוסס בענק על כל העמוד הראשי של אחד האתרים אליהם גלשתי. אז, לא כל כך הבנתי את משמעות הטקסט או במי מדובר, ויקיפדיה לא הייתה קיימת וגוגל היה בשנותיו הראשונות, "מנוע חיפוש" היה עדיין קונספט שצריך להוכיח את עצמו. 
 
ימים ספורים לאחר מכן, שמעתי על שחרורו של "ההאקר המסוכן בעולם" בחדשות, אך רק כמה שנים לאחר מכן כבר הצלחתי לשים את ידיי על קלטת עם עותק של הסרט "Operation Takedown", סרט סמי-ביוגרפי סמי-הוליוודי המבוסס על ספר עם שם דומה, שנכתב ע"י שני החבר'ה שהובילו את המצוד שה-FBI עשה על מיטניק, עד לכידתו ועל הכנסתו לכלא. 
 
בסרט, צפיתי כבר בתור נער, כנראה איפשהו בגיל 15 או 16, צפיתי בו אחרי שכבר שמעתי לא מעט סיפורים על אותו מיטניק ועל יכולותיו המופלאות בתחום ההנדסה החברתית, אך עם זאת, הסרט עדיין תפס אותי לא מוכן.
 
הסרט עצמו נחמד, אני לא זוכר את כל הפרטים בו, אני זוכר שהוא עשוי בצורה סבירה ועם אג'נדה מסויימת, אך מה שתפס אותי בו לא מוכן היו המחשבות שרצו לי בראש לאורך כל הסרט: לראשונה התוודעתי לאדם שהחליט לשים את הסקרנות שלו כערך עליון, לראשונה חזיתי באדם שהחליט ללכת עם המילה "האקר" ולתת לה להשפיע על חייו עד הסוף. לראשונה בחיי גם ראיתי מה המשמעויות שיכולות להגזר מזה. ולראשונה גם הבנתי שזה מה שאני רוצה לעשות כשאהיה גדול.
 
בהמשך שנות ההתבגרות שלי קראתי מספריו של מיטניק בשקיקה, אפילו הצלחתי לנצל הזדמנות שהוא הגיע לארץ, נסעתי לפגוש אותו ולבקש חתימה על אחד מספריו.
 
מעולם לא תליתי בחדר בבית הוריי פוסטר של כדורסלן, מעולם לא עמדתי בתור כמות מוגזמת של שעות כדי להכנס להופעה של זמר או להקה, קשה היה לכנות אותי "ילד של גיבורי ילדות". אך במבט לאחור, כנראה שאיפשהו באותן שנים, תליתי פוסטר ענק של קווין מיטניק על קיר באחד מחדרי הלב שלי ומאז הוא לא ירד.
 
החודש קווין מיטניק נפטר, בן 59, לאחר שחלה בסרטן בלבלב.
 
מיטניק, היית, ותמיד תהיה בשבילי מקור השראה אינסופי לסקרנות, מודל לתעוזה, והדוגמא לכך שעם הגישה הנכונה אפשר פשוט לבקש את פרטי ההזדהות במקום לשבור את הראש מול מערכות ההגנה.
 
 
Kevin Freed
[06.08.1963-  16.07.2023]
 

 
 
וכמובן, לפני שנעבור למאמרים הנפלאים שמתפרסמים בגליון החודש, נרצה להגיד תודה לכל מי שכתב ועמל על כך. אז תודה לכל הכותבים! תודה לספיר פדרובסקי, תודה רבה לדן פלד, תודה רבה לויטלי בריזק ותודה רבה למור דוד!
 
 
החודש, הגליון כולל את המאמרים הבאים: 
  • Group Policy 101 - מאת ספיר פדרובסקי
    אם התעסקתם אי פעם בתחום ההגנתי בעולמות ה-Windows סביר ששמעתם על Group Policies. במאמר זה מציגה ספיר מה הם, מה ניתן לעשות איתם (באופן לגיטימי), מה ניתן לעשות איתם (באופן פחות לגיטימי), כיצד ניתן לזהות שימוש זדוני ב-GPO ועוד מספר הפתעות מעניינות.

  • איך פרצנו לרכבים בווגאס - מאת דן פלד וויטלי בריזק
    ההיסטוריה של "פריצה" למערכות רכב, ניצתה אי שם בתחילת המאה ה-20, בימיה הראשונים של תעשיית הרכב. כבר באותה תקופה, מכונאים וחובבי רכב התעסקו במערכות המכניות של רכבים על מנת לשפר את הביצועים שלהם. ב-2022 קבוצת הסייבר של General Motors השתתפה בתחרות ה-Car Hacking שנערכה DEFCON שבוגאס וזכתה במקום הראשון מתוך 96 קבוצות מרחבי העולם. התחרות כללה אתגרים רבים ממגוון תחומים, בהם פריצת Bluetooth, הצפנה, Reverse Engineering ו-CAN Bus. במאמר זה מביאים דן וויטלי אשר השתתפו בתחרות, את הסיפור ומציגים את הפתרון לאחד האתגרים שהיו במהלך התחרות.

  • הדג מדייג פטור? - מאת מור דוד
    במאמר זה מביא מור את חקירת קמפיין Phishing שביצע. החקירה החלה כאשר מישהו פרסם הודעת טקסט מזויפת משולח אנונימי בקבוצת אבטחת-מידע בפייסבוק. המודעה סיקרנה את מור והוא החל לחקור את הקמפיין במטרה לגלות מה יוכל לעלות בחקתו, ובתקווה אף יוכל לסגור את הקמפיין לפני שאזרחים תמימים ייפלו בו.
 
   


קריאה נעימה,

           אפיק קסטיאל תגובות על 'הגליון המאה חמישים ושלושה של DigitalWhisper שוחרר!':#1 

amnon (אורח):
תוגה רבה על מאמרים מרתקים ! רק רציתי לדעת, המגזין לא ארוך יותר בדרך כלל?
01.08.2023 01:39:41

#2 

cP (אורח):
בבקשה :)

וזה בהחלט נכון, אורך הגליון בכל חודש הוא נגזרת ישירה מהמשוואה הבאה:

(כמות המאמרים שנשלחו החודש + המאמרים שמחכים לעריכה מחודש קודם) / הזמן שהקדשתי באותו החודש למלאכת העריכה

(עד כדי גליצ'יקים פה ושם כמובן). :)


דוגמא לגליצ'ים שהיו החודש: שני כותבים משכו חזרה את המאמרים שלהם שבוע לפני מועד שחרור הגיליון ולאחר שסיימתי עריכה (מסיבות טובות מאוד, אגב)
01.08.2023 08:41:10

#3 

אחד (אורח):
cP@ - האם נזכה לראות את המאמרים שנמשכו בגיליונות הבאים?
05.08.2023 13:37:40

#4 

cP (אורח):
אחד יפורסם בעוד כמה חודשים ככל הנראה, ואחד ככל הנראה לעולם לא.

וסחטיין על זמן התגובה!
06.08.2023 06:50:32

#5 

פיטר (אורח):
תודה רבה לכם !! המאמרים מעניינים מאוד.
סקרנתם עם המאמר שלא יתפרסם לעולם.. :)
09.08.2023 00:15:49הוסף את תגובתך:
כינוי:
תגובה:
קוד אבטחה:
העתק לכאן את הקוד:
 
Digital Whisper © 2009 - 2023 - כל הזכויות שמורות ל-אפיק קסטיאל ול-ניר אדר.