הגליון התשעים וארבעה של DigitalWhisper שוחרר!

ברוכים הבאים לגליון ה-94 של DigitalWhisper!
 
מאז אירועי "שערוריית קיימברידג'" עלתה כמות השיח בנושא הפרטיות והשימוש במידע שנאסף עלינו כגולשים או כחברים ברשתות החברתיות השונות. ספציפית בעניין קיימברידג' אנליטיקה מדברים לא מעט על שימוש במידע לטובת הטיית מהלכים היסטוריים משני מציאות כגון הליך הבחירות בארצות הברית ומהלך ה-"ברקסיט" באירופה.
 
לפני שאתחיל, אגיד בצורה הכי ברורה: אני לא בעד החברה הזאת, ולדעתי חברות כמוה או כמו "SCL Group" (שחברת קיימברידג' אנליטיקה היא שלוחת בת שלה) הן לא פחות מהשטן כשמדברים על מושגים כמו: "נייטרליות האינטרנט", "הגולש כמוצר", "סוף עידן הפרטיות", או פרופיילינג ועל סחר בנו כמשתמשים באינטרנט.
 
ואחרי שכתבתי את הפסקה הקודמת. ארשה לעצמי לסובב בכ-180 מעלות את האצבע המאשימה אותה מפנים כל הכתבים באתרי החדשות והטכנולוגיה. אני מפנה את האצבע המאשימה לכיווננו - הגולשים. בכל הפרשייה הזו, פייסבוק בהחלט לא חפה מפשע, אם היא ידעה על דלף לא חוקי של מידע ממאגריה ועל השימוש בו בחברות אנליזה שונות ולא עשתה עם כך דבר, היא תאלץ לשלם על כך את המחיר. פייסבוק אינה חפה מפשע, אך לטענתי היא לא האשמה העיקרית.
 
כשאתם עושים "לייק" בפייסבוק, אם זה למנהיג פוליטי, אם זה לאפליקציית הורוסקופ ואם זה לכוכב פופ - אתם עושים פעולה המקבילה ללצעוק את דעתכם על אותו עניין באמצע כיכר העיר. מבחינתי, בכל הנוגע לפרטיות, אתם עושים פעולה המקבילה ללהקליט את עצמכם אומרים זאת ומקרינים את הסרט על שלטי החוצות באיילון.
 
וכן, אני בכוונה לא מבדיל בין אם זה לייק לפוסט בקבוצה סגורה, אם זה לייק בעמוד של קרוב משפחה או אפילו אם זה לייק לעצמכם כאשר יש לכם 0 חברים בפרופיל. למה? כי זה פשוט לא רלוונטי. אתם גולשים במערכת של פייסבוק. וברגע שעשיתם איזושהי פעולה במערכת הזו - פייסבוק מודעת אליה. והמידע הזה, תתייחסו אליו איך שאתם רוצים, תסובבו את זה תחת איזה פרופיל פרטיות שתרצו - לא שייך לכם. הוא שייך לפייסבוק.
 
נרשמתם להיות חברים ברשת חברתית כלשהי? עליתם על במה והאולם מלא בדוקטורנטים לפסיכולוגיה. מכאן, המטרה של אותה רשת חברתית תהיה לשכנע אתכם ולגרום לכם להרגיש שאף אחד לא מסתכל עליכם מצד אחד, ומצד שני - לתעד כל פיפס, שיעול, מצמוץ ותנועת עכבר שעשיתם ולמכור אותו לאותו קהל
 
למה? כסף.
 
פייסבוק, ולא משנה כמה הם יכתבו אחרת, היא חברה למטרות רווח. היא לא גוף פילנטרופי והמטרה שלה היא לא לחבר בין אנשים שונים בעולם. המטרה שלה היא כסף. וזהו. כל הגדרות הפרטיות, בכל אחד מעמודי ה-Settings בכל אותן רשתות חברתיות הן שטויות במיץ. את לא רוצה שידעו שעשית משהו ברשת חברתית? לא משנה כמה הגדרות הפרטיות שלך מחמירות. זה יפורסם, אם לא היום - אז מחר. ואם לא מחר - אז שנה הבאה.
 
ומה עם ההודעות הפרטיות שלכם ב-Whatsapp? או התכתבויות הדוא"ל שלכם בגוגל? מה עם היסטוריית הגלישה שלכם בכרום? כל המידע הזה - לא שייך לכם. זה לא משנה אם אתם יצרתם אותו, שניתן לצפות בו רק אחרי 2Way Authentication, או שממש ממש התחייבו לכם שההצפנה היא End2End. שמתם את המידע האישי שלכם באיזשהו אתר אינטרנט? הוא כבר לא מידע פרטי, הוא כבר לא מידע אישי, הוא כבר  לא שייך לכם, אין לכם שליטה עליו, אף פעם לא הייתה לכם שליטה עליו ולא משנה מה יבטיחו לכם בעתיד - השליטה עליו אף פעם גם לא תהיה ברשותכם.
 
מכעיס לשמוע שדלפו מיליוני סיסמאות של חשבונות יאהו? מכעיס. מפתיע? הצחקתם אותי. מכעיס לשמוע שפרצו ל-iCloud של אפל וגנבו אינסוף פרטים אישיים ותמונות של משתמשים? מכעיס. מפתיע? נסו שוב.
 
מכעיס לשמוע שרשת חברתית כזו או אחרת אוספת עלינו מידע אינטימי, ומוכרת אותו לגופים שינתחו אותו כדי שלאחר מכן, גורמים בעלי אינטרסים ישתמשו בו כדי להשפיע על הדעה שלנו? מכעיס. האם זה בסיסי להניח זאת כשאתם פותחים חשבון באותה רשת חברתית? מאוד.
 
תתחילו לגלוש בצורה מודעת ותפסיקו לנדב מידע על עצמכם שאתם לא מעוניינים שיפורסם. כך אתם תפסיקו להיות מופתעים בכל פעם שמתפרסמת פרשיה שמוכיחה לכולנו כל פעם מחדש: אין מתנות חינם. וכשמוצר מגיע בחינם - המוצר זה אנחנו. ואנשים שונים ישמחו לשלם אינסוף כסף כדי להשיג את המוצר הזה.
 
ואיך אפשר להכיר תודה לכל מי שהשקיע החודש וכתבו לנו מאמרים? אז תודה רבה לאירנה דמסקי, תודה רבה לא.ש. (Supermann), תודה רבה לג.ב., תודה רבה לעומר כספי ותודה רבה לתומר זית!
 
החודש, הגליון כולל את המאמרים הבאים:
 • עלייתם של שרותי ה-DNS האלטרנטיביים - נכתב ע"י אירנה דמסקי
  בראשון לאפריל Cloudflare וארגון APNIC יצאו בהכרזה על שרות צרכנים חדש בתחום ה-DNS: שרת ה-DNS האלטרנטיבי בכתובת 1.1.1.1 אשר מבטיח יותר מהירות ופרטיות ביחד לשרתי ה-DNS אשר ניתנים מספק האינטרנט שלכם או (לטענתם) השירותים הפומביים האחרים הקיימים היום. 1.1.1.1 מצטרף לקבוצה של שרתי DNS פומביים "מפורסמים", עליהם תפרט אירנה דמסקי במאמר זה.
 • פתרון אתגר גיוס מוסד 2018 גרסא א' - נכתב ע"י א.ש. (Supermann) וג.ב.
  ביום העצמאות האחרון, בתאריך ה-18.04.18, פרסמה "זרוע הסייבר המבצעית" של המוסד הישראלי אתגר האקינג נוסף, למטרת איתור וגיוס אנשים חדשים לפעולותיו השונות. במאמר זה מביאים א.ש. (Supermann) וג.ב את גרסאתם לפתרון האתגר.
 • All Your WiFi Repeater are Belong To Us - נכתב ע"י עומר כספי
  מאמר זה הינו מאמר המשך למאמר "Don't Repeater Me" אשר פורסם בגליון ה-86 ונכתב ע"י עומר כספי וחי מזרחי. במאמר זה מציג עומר את ההמשך של מחקר החולשות שביצע על רכיב התקשורת מסוג Repeater. בחלק זה  יוצג כיצד הושגה שליטה מלאה על רכיב זה בשל היכולת להחליף את ה- Firmware.
 • פתרון אתגר גיוס מוסד 2018 גרסא ב' - נכתב ע"י תומר זית.
  ביום העצמאות האחרון, בתאריך ה-18.04.18, פרסמה "זרוע הסייבר המבצעית" של המוסד הישראלי אתגר האקינג נוסף, למטרת איתור וגיוס אנשים חדשים לפעולותיו השונות. במאמר זה מביא תומר זית את גרסאתו לפתרון האתגר.
 
                                                         קריאה מהנה!
                                                                       ניר אדר ואפיק קסטיאל  


תגובות על 'הגליון התשעים וארבעה של DigitalWhisper שוחרר!':#1 

0xdeadlock (אורח):
תודה רבה על המאמרים, ישר כוח!
30.04.2018 22:25:30

#2 

dekiru (אורח):
תודההה רבה
אפיק מה עם קבוצת טלגרם ?
30.04.2018 23:44:51

#3 

פקמן:
תודה רבה! בדקתי היום איזה מיליון פעם. משום מה הrss לא עובד לי...
01.05.2018 00:53:33

#4 

kt husg (אורח):
תגידו - הקבצים של האתגר האחרון של המוסד זמינים איפהשהו? (פעם היו מעלים אותם גם למגזין)
פשוט חיפשתי בכל מקום ולא מצאתי

אחלה גליון! תודה
05.05.2018 19:12:50

#5 

kt husg (אורח):
ועל הדרך:
https://medium.com/@francois.chollet/what-worries-me-about-ai-ed9df072b704
05.05.2018 19:18:25

#6 

שמיל (אורח):
גליון אדיר!! תודה רבה לכל מי שהגיע! קראתי בערך 13 פתרונות שונים לאתגר הסייבר של המוסד השנה (הצלחתי להגיע רק עד לסוף שלב 2 בעצמי), גם פתרונות פומביים וגם פתרונות שפרסמו במקום העבודה שלי, שני הפתרונות שפרסמתם החודש במגזין הם בלי ספק הפתרונות הטובים ביותר שקראתי.

תודה רבה!
07.05.2018 07:02:55

#7 

cP (אורח):
@dekiru, קבוצת טלגרם ש?
07.05.2018 19:15:00

#8 

גילי (אורח):
איזה כיף! תודה רבה לכולם! מאמרים מומלצים אחד אחד! הצלחתי לסיים את האתגר אבל אחרי שהם כתבו שם באתר שהם כבר לא מקבלים קו"ח... אולי שנה הבאה אצליח :)
09.05.2018 18:58:45

#9 

כרפס (אורח):
Karpis
19.05.2018 20:36:29

#10 

אורח (אורח):
cP - ובכל זאת אתה משתמש במוצרים האלו ;-) בכל מקרה האיחוד האירופאי הודיע על פוליסה של שמירת הפרטיות אבל לא הייתי סומך על זה.
22.05.2018 00:41:38

#11 

cP (אורח):
אני אכן משתמש במוצרים האלה. אבל שים לב שאני לא מטיף לאי-שימוש, אלא לשימוש תחת ההבנה של ההשלכות. ועם ההבנה שכל אימייל בתיבת המיילים שלך בג'ימייל שייך דבר ראשון לגוגל, ושכל תמונה בחשבון הפייסבוק שלך שיש קודם כל לפייסבוק (אני לא באמת יודע איך זה חוקית, אבל לפחות רעיונית)

וכן, אני מסכים שזה כיוון טוב, לא בגלל שעכשיו אני חושב שלא ישתמשו במידע שלי עלי, אלא בגלל שזה שם את האחראיות ואפילו מגדיר טוב מה העונש כלפי מי שמחזיק במידע ובמאגרים האלה.
22.05.2018 10:39:21

#12 

אורח (אורח):
הייתי שמח לראות איזה מאמר על זה (כן כן הכי קל להגיד) :)
בכללי אני חושב שלאט לאט אנחנו הופכים לעצלנים יותר ומשתפים יותר מידע.. (זו דעתי האישית ואני בטוח שלא כולם מסכימים):
ICQ - היינו מדברים במחשב
skype - התחלנו לדבר דרך מחשבים בצורה קולית
whatsapp - התחלנו לדבר בחינם דרך הרשת בהודעות
הודעות קוליות בwhatsapp -אין לנו כוח לכתוב אז הבא נקליט
instagram - אין לי כוח לדבר בואו נצלם :)

ולאחרונה, גוגל אמרה שהיא רוצה ליצור מוצר שיעשה לך story לבד....
ברור שלכל האוטומטציה הזו יש מחיר
23.05.2018 16:18:12

#13 

cP (אורח):
מסכים לגמרי. האנושות הופכת לעצלנית יותר ויותר בחלוף הזמן, עם זאת - חשוב לשים לב שזאת לא הסיבה היחידה. הטכנולוגיה נהיית יעילה יותר ויותר ומאפשרת את זה.

פעם, עם קצב האינטרנט שהיה לא באמת יכולת לשדר VoIP או להעלות תמונות לאינטרנט בלייב ולכן היית מתקשר בתווים (פרוטוקולים פשוטים כגון Telnet, חיבורי BBS-ים וכו'), היום כל ילד עם סמארטפון יכול לשדר בלייב ל-Youtube או לפייסבוק וידאו וקול מבלי לחשוב פעמיים, התשתית שלך היום מאפשרת את זה.

אני זוכר שהתקינו אצלנו חיבור קווי סופר מהיר - 56k. היום אם אין לך בבית 1gb אף אחד לא מבין איך אתה יכול לעבוד בכלל...
24.05.2018 00:21:22

#14 

yehuda (אורח):
תודה רבה לכם!
אתם עושים עבודה מעולה וחשובה מאוד!
30.05.2018 20:34:52

#15 

אורח (אורח):
ואם כבר דיברנו אז עכשיו פייסבוק פותחת קלפים בצורה מזעזעת:
https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5285364,00.html#autoplay
לא מכיר את אמינות המאמר (בטוח שיש עוד כאלו) אבל זה מחריד
13.06.2018 00:00:55הוסף את תגובתך:
כינוי:
תגובה:
קוד אבטחה:
העתק לכאן את הקוד:
 
Digital Whisper © 2009 - 2023 - כל הזכויות שמורות ל-אפיק קסטיאל ול-ניר אדר.